Ministarstvo financija počelo je s pripremama za skori izlazak na inozemno tržište obveznica. Prošlog je četvrtka uputilo poziv nekolicini inozemnih banaka da daju ponude za posao aranžiranja novih obveznica. Rok za njihove ponude istječe ovaj četvrtak, a izdanje je predviđeno za travanj. U samom pozivu iznos nije čvrsto zadan, ali poznato je da Vlada tim izdanjem cilja prikupiti milijardu eura. Zbog pojačane osjetljivosti cijene na ročnost zaduženja rok dospijeća novih obveznica zacijelo neće biti dulji od pet godina jer je Vladi Zorana Milanovića i iz komunikacijskih razloga stalo da kamata nominalno bude što niža. Rok od pet godina pogodan je izbor i s aspekta dugova koji na naplatu dolaze 2017. godine. O valuti izdanja odluka će se donijeti ovisno o uvjetima pojedine opcije koje će indicirati banke aranžeri. Sadašnje stanje na tržištu upućuje da je izglednije dolarsko zaduženje jer je tržište eurskog duga zbog problema dužničke krize u eurozoni i dalje znatno nestabilnije.
Ministarstvo financija počelo je s pripremama za skori izlazak na inozemno tržište obveznica.
Prošlog je četvrtka uputilo poziv nekolicini inozemnih banaka da daju ponude za posao aranžiranja novih obveznica. Rok za njihove ponude istječe ovaj četvrtak, a izdanje je predviđeno za travanj.
U samom pozivu iznos nije čvrsto zadan, ali poznato je da Vlada tim izdanjem cilja prikupiti milijardu eura. Zbog pojačane osjetljivosti cijene na ročnost zaduženja rok dospijeća novih obveznica zacijelo neće biti dulji od pet godina jer je Vladi Zorana Milanovića i iz komunikacijskih razloga stalo da kamata nominalno bude što niža, kažu upućeni tržišni akteri. Dodaju kako je rok od pet godina pogodan izbor i s aspekta dugova koji na naplatu dolaze 2017. godine.
O valuti izdanja odluka će se donijeti ovisno o uvjetima pojedine opcije koje će indicirati banke aranžeri. Sadašnje stanje na tržištu upućuje da je izglednije dolarsko zaduženje jer je tržište eurskog duga zbog problema dužničke krize u eurozoni i dalje znatno nestabilnije. Trenutno je i opcija s japanskim jenima u drugom planu mada je s aspekta diverzifikacije i to (bilo) razmatrano. Do predviđenoga novog inozaduženja očekuje se da će agencije za rejting ažurirati svoje ocjene kreditne sposobnosti Hrvatske.
Uz Fitch koji je tu odluku najavio do kraja tromjesečja početkom ožujka tim će poslom u Hrvatsku stići i analitičari Moody'sa i Standard & Poor'sa. Unatoč serijama snižavanja rejtinga europskim zemljama u posljednje vrijeme šanse da Hrvatska zadrži donju ocjenu investicijskog rejtinga (BBB-) nisu male. Planirano smanjenje proračuna i fiskalnog deficita za investitore je ohrabrujuća poruka. Usredotočenost Vlade na zadržanje rejtinga sugerirala je i brzina reakcije na opaske Fitcha o rigidnom tržištu rada i provedbenim rješenjima za najavljene uštede. Vlada je, naime, samo koji dan poslije otvoreno najavila izmjene Zakona o radu. Usto će financijaši reći da se rejting ipak ne spušta istom lakoćom unutar investicijskog ranga i s investicijskog na špekulativni.